League
2A
1A
Boys Sports:   Football   Tennis   X-Country   Basketball   Swim   Wrestling   Baseball   Golf   Soccer   Track
Girls Sports:   Cheer   Soccer   Swim   Volleyball   X-Country   Basketball   Gymnastics   Wrestling   Golf   Softball   Tennis   Track
League: School: Login | Register | Contacts
Cascade Conference Boys Wrestling Schedule
Home   |   Schedule   |   Standings   |   Photos

Schedule:
Saturday, December 5, 2015
  Visitor Home Time  
Return of the Seahawk Tournament 7:00 AM
Auburn   21
Ballard   74
Cleveland   48
Clover Park   45
Eastside Catholic   0
Evergreen   37
East Valley (Yakima)   79
Garfield   91
Mt. Tahoma   122
Rainier Beach   9
Sehome   108
South Whidbey   103
West Seattle   46
Chief Sealth   169 CSHS
Edmonds Woodway Tourament 9:00 AM
Archbishop Murphy
Auburn Mountainview
Arlington
Bremerton
Central Kitsap
Decatur
Ferndale
Hazen
Kelso
Kentwood
Lindbergh
Lynnwood
Meadowdale
Mountlake Terrace
Mount Vernon
Oak Harbor
Squalicum
Shorewood
Union
Edmonds-Woodway EWHS
White River Classic 9:00 AM
Bonney Lake   172
Cedarcrest   46
Centralia   36
Enumclaw   104
Fife   27
Orting   188
Puyallup   163
Sunnyside   172
Sequim   74
Steilacoom   56
Woodinville   9
Yelm   185
White River   0 Glacier MS Photographer: Kyle Stroh
Mariner Holiday Wrestling Tournament 9:30 AM
Blanchet Catholic, OR
Black Hills
Blaine
Bethel
Bothell
Ferndale
Kamiak
Monroe
Rogers (Puyallup)
Shorecrest
Sultan
Mariner MarHS
       Varsity and/or JV
Jamboree 10:00 AM
Granite Falls
Lakewood
O\'Dea
Jackson JksnHS
Tuesday, December 8, 2015
  Visitor Home Time  
Shorecrest   10
Sultan   56 SVEC 5:45 PM
Double Dual 6:00 PM
Redmond
Shorecrest
Sultan
Monroe SVEC
       Held at Sky Valley Education Ctr; 351 Short Columbia St Monroe; Park on Hill St.
Redmond   24
Sultan   52 SVEC 7:15 PM
Thursday, December 10, 2015
  Visitor Home Time  
Sultan   48
Cascade   25 CasHS 6:00 PM
Granite Falls   6
Jackson   77 CasHS 6:00 PM
Granite Falls   30
Cascade   51 CasHS 7:00 PM
Sultan   43
Jackson   27 CasHS 7:30 PM
Friday, December 11, 2015
  Visitor Home Time  
Lakewood   25
Archbishop Murphy   24 AMHS 1:30 PM
Saturday, December 12, 2015
  Visitor Home Time  
41st Annual Lake Washington Invite 8:00 AM
Bothell
Eastlake
Granite Falls
Lynnwood
Redmond
Woodinville
Lake Washington LWHS
Wilfong Invite 9:00 AM
Bellarmine   105
Cascade Christian   29
Ellensburg   202
Emerald Ridge   66
Federal Way   61
Jackson   86
Kingston   69
Mariner   34
Marysville-Pilchuck   118
North Beach   8
Orting   195
Ocosta   76
Sultan   156
Spanaway Lake   112
Puyallup   0 PHS
Centralia Tiger Holiday Classic 9:00 AM
Cedarcrest
Hudson\\\\\\\\\\\\
Hoquiam
Highline
Kamiak
Montesano
Mountain View
Olympia
Prairie
River Ridge
Selah
Skyview
Shelton
Washington
Centralia NWSB
Iron Sharpens Iron 9:30 AM
Cle Elum   111
Concrete   190
Darrington   0
Davenport   167
Friday Harbor   82
Nooksack Valley   129
Rainier   153
South Whidbey   95
Bellevue Christian   164
Charger Dual Tournament 10:00 AM
Curtis
Chief Sealth
Ferndale
Lakewood
Lindbergh
Mount Rainier
Tenino
Marysville-Getchell MPHS
       Weigh In - 8:00 - 9:00 AM
Wednesday, December 16, 2015
  Visitor Home Time  
Lakewood   0
Darrington   0 DHS 4:00 PM
Thursday, December 17, 2015
  Visitor Home Time  
Jackson   58
Lakewood   18 LWHS 6:00 PM
Monroe   15
Sultan   57 SHS 7:00 PM
Mariner   57
Lakewood   18 LWHS 7:30 PM
Friday, December 18, 2015
  Visitor Home Time  
Archbishop Murphy   18
Black Hills   54 BHHS 7:00 PM
Saturday, December 19, 2015
  Visitor Home Time  
Paul Reiman Classic
Anacortes
Burlington-Edison
Blaine
Cascade
Granite Falls
Jackson
La Conner
Lincoln
Lake Stevens
Meridian
Marysville-Pilchuck
Stanwood
Sedro-Woolley
Wilson
Mount Vernon
Lynnwood Classic 9:00 AM
Archbishop Murphy
Cascade
Mariner
Meadowdale
Mountlake Terrace
Shorecrest
Lynnwood LynnHS
Graham Morin Invite 10:00 AM
Bellingham
Bothell
Cedarcrest
Ferndale
Kentlake
Lynden

Nooksack Valley
Oak Harbor
Port Angeles
Sehome
Stanwood
Woodinville
Squalicum SqualHS
Auburn Riverside   117
Bellevue Christian   38
Curtis   83
Eastside Catholic   0
Eastlake   84
Evergreen   0
Ingraham   41
Juanita   45
Kennedy Catholic   40
Marysville-Getchell   77
Mercer Island   9
Monroe   88
Renton   97
Stadium   96
Sultan   189
Tyee   0
Lindbergh   0 LHS 10:00 AM Photographer: David Clarke
Tuesday, December 22, 2015
  Visitor Home Time  
Mount Baker Wrestling Invite 9:30 AM
Concrete
Darrington
Friday Harbor
Glacier Peak
La Conner
Lakewood
Lynden
Nooksack Valley
Sultan
Sehome
Mount Baker MBHS
Tuesday, December 29, 2015
  Visitor Home Time  
Rock Island Tournament
Elma   93
Eatonville   84
Everett   149
Forks   159
La Center   55
Lakeside   193
Mount Baker   43
Montesano   0
Quincy   123
Rochester   0
Sultan   149
Zillah   145
Vashon Island   0
STORM DUALS 12:30 PM
Archbishop Murphy
Bellingham
Jackson
Mount Vernon
Sehome
Squalicum SqualHS
Wednesday, December 30, 2015
  Visitor Home Time  
North Mason Classic 10:00 AM
Bremerton
Central Kitsap
Gig Harbor
Kingston
North Kitsap
Olympia
Port Townsend
Sequim
Stadium
Tumwater
Tenino
North Mason NMHS
Saturday, January 2, 2016
  Visitor Home Time  
* Bremerton Holiday Tournament
Cedarcrest
Evergreen
Eatonville
Foss
Kingston
Sultan
Shelton
Tyee
Bremerton BHS
Everett Classic 9:00 AM
Archbishop Murphy
Arlington
Bellingham
Ferndale
Hazen
Kennedy Catholic
Liberty
Lynnwood
Meadowdale
Mountlake Terrace
Mount Vernon

Shorecrest
Timberline
Vashon Island
Everett
Tuesday, January 5, 2016
  Visitor Home Time  
Inglemoor   33
Cedarcrest   50 CHS 6:00 PM
Lindbergh   0
Cedarcrest   0 CHS 6:00 PM
Mt. Si   54
Cedarcrest   39 CHS 7:30 PM
Wednesday, January 6, 2016
  Visitor Home Time  
Archbishop Murphy   15
Sultan   63 SHS 7:00 PM
Thursday, January 7, 2016
  Visitor Home Time  
Shorewood   55
Cedarcrest   18 SVEC 5:45 PM
* Double Duel - Shorecrest and Granite Falls 6:00 PM
Granite Falls   0
Shorecrest   40
Archbishop Murphy   0 AMHS
* Cedarcrest   18
Monroe   58 MonHS 6:00 PM
* Mount Vernon   0
Cedarcrest   0 MonHS 6:00 PM
Cedarcrest   21
Monroe   58 MonHS 6:00 PM
Saturday, January 9, 2016
  Visitor Home Time  
Shoreline Invitational 8:00 AM
Bellevue   0
Edmonds-Woodway   50
Granite Falls   73
Oak Harbor   215
O'Dea   192
Roosevelt   127
Shorewood   210
Shorecrest   150 ShcstHS Photographer: David Clarke
BEHS Team Duals 9:00 AM
Bellingham
Jackson
Lakewood
Marysville-Pilchuck
Sehome
Burlington-Edison BEHSGym
Dick Pruett Memorial Invite 9:30 AM
Archbishop Murphy   29
Davis   70
Ellensburg   123
Hazen   41
Kennedy Catholic   42
Mountain View   18
Sunnyside   156
Todd Beamer   96
Kent Meridian   0 KMHS
Sky Valley Invitational 9:45 AM
Auburn Mountainview   180
Cascade   62
Cashmere   56
Concrete   122
Darrington   59
Eastside Catholic   17
Friday Harbor   41
Foster   39
La Conner   33
Liberty   37
Mount Baker   64
Monroe   93
Sultan   240 SHS
Bearcat Invite 10:00 AM
Black Hills   0
Cedarcrest   0
Centralia   0
Fife   0
R A Long   0
Timberline   0
White River   0
W F West   0 WFW
Wednesday, January 13, 2016
  Visitor Home Time  
Darrington   0
Granite Falls   0 GFHS 5:00 PM
Archbishop Murphy   20
Lakewood   30 LWHS 6:30 PM Photographer: David Clarke
Thursday, January 14, 2016
  Visitor Home Time  
Sultan   63
Cedarcrest   18 CHS 6:45 PM Photographer: David Clarke
Saturday, January 16, 2016
  Visitor Home Time  
Sgt. Norton Memorial
Bellevue Christian   49
Chelan   89
Castle Rock   203
Elma   105
Eatonville   113
Kiona Benton   121
Kalama   114
Lake Roosevelt   57
Ocosta   37
Pateros   19
Rochester   36
South Whidbey   0
Tenino   24
Vashon Island   86
Rainier   0
River Ridge Rumble 9:00 AM
North Thurston
Black Hills
Davis
Kennewick
Liberty
Lincoln
Mount Rainier
Puyallup
Sultan
River Ridge RRHS
MP Premier Tournament 9:30 AM
Bethel
Granite Falls
Glacier Peak
Inglemoor
Jackson
Kentwood
Lakewood

Omak
O\\\\\\\\\\\\\\
Snohomish
Stanwood
Wenatchee
Woodinville
Marysville-Pilchuck
       Weigh In - 7:30 AM
King of the Mountain 10:00 AM
Cedarcrest   196
Concrete   0
Chief Leschi   0
Friday Harbor   0
La Conner   0
Mt. Tahoma   0
Muckleshoot Tribal School   0
North Beach   0
River View   0
Sultan   0
South Whidbey   0
Darrington   110 DHS
Tuesday, January 19, 2016
  Visitor Home Time  
Jackson   51
Archbishop Murphy   21 AMHS 6:00 PM
Wednesday, January 20, 2016
  Visitor Home Time  
Granite Falls   1
Lakewood   0 LWHS 6:30 PM
Thursday, January 21, 2016
  Visitor Home Time  
Archbishop Murphy   24
Cedarcrest   53 CHS 6:45 PM Photographer: David Clarke
Saturday, January 23, 2016
  Visitor Home Time  
Rubber Chicken 10:00 AM
Elma
Hoquiam
La Center
Montesano
Sultan
Toledo
Woodland
Kalama VSAF
Saturday, January 30, 2016
  Visitor Home Time  
* Archbishop Murphy   3
Sultan   72 SHS 10:00 AM
* Lakewood   24
Cedarcrest   48 Sultan HS 10:00 AM
* Granite Falls   21
South Whidbey   36 Sultan HS 10:00 AM Photographer: David Clarke
* Granite Falls   9
Sultan   64 SHS 12:30 PM
* Archbishop Murphy   18
Cedarcrest   51 Sultan HS 12:30 PM
* South Whidbey   37
Lakewood   30 Sultan HS 12:30 PM Photographer: David Clarke
* Cedarcrest   45
South Whidbey   24 Sultan HS 1:00 PM Photographer: David Clarke
* Granite Falls   34
Archbishop Murphy   27 Sultan HS 1:00 PM
* Lakewood   12
Sultan   65 SHS 1:00 PM
* Lakewood   21
Archbishop Murphy   28 Sultan HS 2:30 PM
* Cedarcrest   49
Granite Falls   24 Sultan HS 2:30 PM
* South Whidbey   10
Sultan   64 SHS 2:30 PM Photographer: David Clarke
* Granite Falls   54
Lakewood   12 Sultan HS 4:00 PM
* Archbishop Murphy   26
South Whidbey   42 Sultan HS 4:00 PM Photographer: David Clarke
* Cedarcrest   30
Sultan   54 SHS 4:00 PM
Saturday, February 6, 2016
  Visitor Home Time  
2A Sub-Regionals 10:00 AM
Archbishop Murphy
Cedarcrest
Lakewood
Granite Falls GFHS
1A Sub-Regionals 10:00 AM
Lynden Christian
Mount Baker
Meridian
Nooksack Valley
South Whidbey
Sultan SHS Photographer: David Clarke
Saturday, February 13, 2016
  Visitor Home Time  
1A Regionals 10:00 AM
Lynden Christian
Mount Baker
Meridian
Nooksack Valley
Sultan
South Whidbey
Klahowya KSS
2A Regionals 10:00 AM
Archbishop Murphy
Cedarcrest
Granite Falls
Lakewood
Shorecrest ShcstHS Photographer: David Clarke
Friday, February 19, 2016
  Visitor Home Time  
WIAA Mat Classic 1A Championships 10:00 AM
Sultan
South Whidbey
T-Dome
WIAA Mat Classic 2A Championships 10:00 AM
Archbishop Murphy
Cedarcrest
Granite Falls
Lakewood
T-Dome
Saturday, February 20, 2016
  Visitor Home Time  
WIAA Mat Classic 1A Championships 10:00 AM
Sultan
South Whidbey
T-Dome
WIAA Mat Classic 2A Championships 10:00 AM
Archbishop Murphy
Cedarcrest
Granite Falls
Lakewood
T-Dome



Copyright 2007-2016 CascadeAthletics.com
Advertising Privacy Policy