League
1A
2A
3A
sch:Lakewood
Lakewood Cougars
17023-11th Ave NE
PO Box 10 North Lakewood, WA 98259
Arlington, WA   98223

Boys

Baseball
Basketball
Football
Golf
Soccer
Track
Wrestling
X-Country
Girls

Basketball
Cheer
Golf
Soccer
Softball-Fastpitch
Tennis
Track
Volleyball
Wrestling
X-Country
Post Season Search Login | Register | Contacts
Boys Wrestling
NWC -
   Conf.  Overall
 WLWL
Squalicum4040
Lakewood3131
Mount Baker3131
Ferndale2021
Burlington-Ed2121
Bellingham2222
Sehome2222
Blaine1121
Nooksack Valley1313
Sedro-Woolley1313
Anacortes0101
Lynden0203
Meridian0404


Complete Standings
(Including JV & C Teams)
Monday, Dec 11
Awaiting Score
Lakewood
Darrington *


DHS
Awaiting Score
Nooksack Valley
Darrington *


DHS
Wednesday, Dec 13
Final
Scored By: Jesse.Branham
30Sedro-Woolley
49Nooksack Valley *


Final
Scored By: Jesse.Branham
45Lakewood
36Nooksack Valley *


Awaiting Score
Blaine
Anacortes *


BEHSGym
Awaiting Score
Lynden
Anacortes *


BEHSGym
Final
Scored By: Kirk.Hamilton
16Lynden
61Burlington-Ed *


Final
Scored By: Kirk.Hamilton
40Blaine
39Burlington-Ed *


Final
Scored By: Scott.Schroyer
42Meridian
54Sehome *


Final
Scored By: Scott.Schroyer
66Squalicum
18Sehome *


Final
Scored By: Cameron.Brearley1
47Squalicum
30Bellingham *


Final
Scored By: Cameron.Brearley1
30Meridian
42Bellingham *


Final
Scored By: Ron.Lepper
24Sedro-Woolley
54Mount Baker *


Final
Scored By: Ron.Lepper
48Lakewood
33Mount Baker *


Thursday, Dec 14
Awaiting Score
Sedro-Woolley
Friday Harbor *


Awaiting Score
Burlington-Ed
Friday Harbor *


Final
Scored By: Brien.Elliott
27Ferndale
39Everett *


Friday, Dec 15
10:00 AM
Hammer Head Invite
Burlington-Ed
Blaine
South Kitsap *


KitPav
Saturday, Dec 16
9:30 AM
Graham Morin Invitational
Woodinville
Todd Beamer
Stanwood
Sehome
Redmond
O'Dea
Oak Harbor
Marysville-Pil
Kentlake
Heritage
Ferndale
Edmonds-Wd
Bellingham
Ballard
Arlington
Squalicum *


SqualHS
10:00 AM
Hammer Head Invitational
Sequim
Lakes
Kingston
Burlington-Ed
Blaine
Bremerton *


KitPav
10:00 AM
Paul Reiman Classic
Sedro-Woolley
Meridian
Lakewood
Granite Falls
Concrete
Burlington-Ed
Blaine
Anacortes
Mount Vernon *


MVHSGym
10:00 AM
Warden
Sultan
Quincy
Omak
Mount Baker
Lake Roosevelt
La Center
Connell
Columbia (Bur)
Cle Elum
Cascade
Cashmere *


RDG
10:00 AM
Lindbergh Invitational
Stadium
Renton
Muckleshoot
Montesano
Lynden
Lake Washington
Kennedy Catholic
Issaquah
Hoquiam
Foss
Ellensburg
Eastlake
Curtis
Columbia River
Cleveland
Cedarcrest
Bellevue Chr
Bellevue
Auburn Riv
Lindbergh *


LHS
ScheduleCoachesRosterDocuments
 
Schedule:
Show Transportation

2017-18 Varsity Boys Wrestling Schedule

Regular Season - Completed Games

  Date Bellingham Opponent  
Fri, Dec 1 Jamboree
Sat, Dec 2 Geroge Yonlick Tournament
* Wed, Dec 6 Bellingham 42 Mount Baker 43
* Wed, Dec 6 Bellingham 48 Nooksack Valley 21
Fri, Dec 8 Battle at the Border
Sat, Dec 9 Battle at the Border
* Wed, Dec 13 Bellingham 30 Squalicum 47
* Wed, Dec 13 Bellingham 42 Meridian 30

Regular Season - Remaining Games

  Date Opponent Time Place  
Sat, Dec 16 Graham Morin Invitational
Squalicum (Host)
9:30 AM Away SqualHS
Tue, Dec 19 Storm Duals
Squalicum (Host)
Archbishop Murphy
Bellingham
Cascade
Ferndale
Marysville-Pilchuck
Oak Harbor
Sehome
Snohomish
2:30 PM Away SqualHS
Wed, Dec 27 Brian Hill Tourney
Eastside C
Wed, Dec 27 Brian Hill Invitational Tournament
Eastside Catholic (Host)
Bishop Blanchet
Bellevue Christian
Bellingham
Bellevue
Cedarcrest
Chief Sealth
Edmonds-Woodway
Foster
Fife
Ingraham
Juanita
Kennedy Catholic
Klahowya
Lindbergh
Naches Valley
Rainier Beach
Roosevelt
Skyline
South Whidbey
Toppenish
10:15 AM Away ECHS
* Wed, Jan 3 Lakewood
6:00 PM Away LWHS
* Wed, Jan 3 Sedro-Woolley
6:00 PM Away LWHS
Sat, Jan 6 Everett Classic
EvtHS
Sat, Jan 6 Everett Classic
Everett (Host)
9:00 AM Away EvtHS
* Wed, Jan 10 Ferndale
6:00 PM Home BHS
Wed, Jan 10 Archbishop Murphy
6:00 PM Home BHS
* Fri, Jan 12 Anacortes
6:00 PM Away AHS
* Fri, Jan 12 Burlington-Edison
7:00 PM Away AHS
Sat, Jan 13 River Ridge Rumble
RRHS
Sat, Jan 13 River Ridge Rumble
River Ridge (Host)
9:00 AM Away RRHS
        Weigh in 8 AM
* Wed, Jan 17 Lynden
6:00 PM Away LHS
        Weigh-ins at 5:00 p.m.
* Wed, Jan 17 Blaine
6:00 PM Away LHS
        Weigh-ins at 5:00 p.m.
Sat, Jan 20 Lynden Tournament
Lynden (Host)
10:00 AM Away LHS
* Wed, Jan 24 Sehome
7:00 PM Away SHS
Fri, Feb 2 2A Sub Regionals
Sedro-Woolley (Host)
6:00 PM Away SWHS
Sat, Feb 3 2A Sub Regionals
Sedro-Woolley (Host)
10:00 AM Away SWHS

Post Season (If Qualified)

Post Season schedule is not yet available.
 

Copyright 2007-2016 CascadeAthletics.com
Advertising Privacy Policy