League
2A Schools
2A Schools
Fife
Boys Sports:   Football   Golf   Tennis   X-Country   Basketball   Swim & Dive   Wrestling   Baseball   Soccer   Track 
Girls Sports:   Golf   Soccer   Swim & Dive   Volleyball   X-Country   Basketball   Wrestling   Softball-Fastpitch   Tennis   Track 
Coed Sports:   Fall Cheer   Unified Basketball   Winter Cheer 
Post Season Search Login | Register | Contacts
subscribefacebooktwitter
photos
alt2:2016 Silver Sidebar 250x300
Boys Wrestling
SPSL 2A -
   Conf.  Overall
 WLWL
Orting2020
Steilacoom2020
Clover Park2020
Eatonville2030
River Ridge1010
White River1010
Franklin Pierce1010
Fife1111
Evergreen1111
Washington0000
Foster0202
Tyee0101
Highline0202
Foss0202
Lindbergh0202
Renton0202


Complete Standings
(Including JV & C Teams)
Wednesday, Dec 12
Final
Scored By: Matt.Werner
65Orting
9Renton *


Final
Scored By: Ron.Ellis
72River Ridge
17Foss *


Final
Scored By: Omar.Petty
12Tyee
60Clover Park *


Final   *UNOFFICIAL*
Scored By: Jason.Wiklund2
69White River
12Washington *


WHS
Final
Scored By: Ruben.Cortinas
24Highline
30Franklin Pierce *


Final
Scored By: Ruben.Navejas
18Highline
62White River *


Final
Scored By: Christian.Correa
78Eatonville
6Evergreen *


Final
Scored By: Patrick.Kalalau
1Fife
0Foster *


Final
Scored By: Mike.Pine1
54Steilacoom
21Lindbergh *


Final
Scored By: Matt.Werner
74Steilacoom
3Renton *


Final
Scored By: Ron.Ellis
48Clover Park
24Foss *


Awaiting Score
Tyee
River Ridge *


FossHS
Awaiting Score
Franklin Pierce
Washington *


WHS
Final
Scored By: Christian.Correa
12Foster
22Evergreen *


Final
Scored By: matt.robertson
46Eatonville
34Fife *


Final
Scored By: Mike.Pine1
70Orting
12Lindbergh *


Friday, Dec 14
 
Wilson
W F West
Union
Timberline
T Jefferson
Shelton
River Ridge
Port Townsend
Port Angeles
Olympic
Kingston
Hanford
Eastmont
Bainbridge
Central Kitsap *


KitPav
 
Tri-State, Idaho
Orting


 
Hammerhead Tournament
Orting


 
Hammerhead Invitational
Franklin Pierce


Saturday, Dec 15
 
Lindbergh Invitational
Renton
Muckleshoot
Montesano
Lynden
Kennedy Catholic
Issaquah
Hillsboro, OR
Foss
Ellensburg
Eastlake
Columbia River
Cleveland
Cedarcrest
Bellevue Chr
Bellevue
Auburn Riv
Lindbergh *


LHS
 
Yelm
Tenino
Sumner
Eatonville *


Eatonville
 
Nathan Hale Invitational
Tyee


NH
 
Wilson
W F West
Union
Timberline
T Jefferson
Shelton
River Ridge
Port Townsend
Olympic
Hanford
Eastmont
Bainbridge
Central Kitsap *


KitPav
 
Yelm
Winlock
Olympia
Elma
Centralia
Adna
Aberdeen
Tumwater *


THS
 
Eatonville Dual Tourney
Fife


EHS
 
Tri-State Idaho
Orting


 
Hammerhead Tournament
Orting


 
Hammerhead Tournament
Franklin Pierce


 
JV/ Girls' Holiday tournament
Tyee
Evergreen
Highline *


Highline
coupon: 0coupon: 0coupon: 0
ScheduleCoachesRosterDocuments
 
Schedule:
Show Transportation

2018-19 Varsity Boys Wrestling Schedule

Regular Season - Completed Games

  Date Fife Opponent  
Sat, Dec 1 White River Classic
Sat, Dec 8 Larry Brown
* Wed, Dec 12 Fife 1 Foster 0
* Wed, Dec 12 Fife 34 Eatonville 46
Sat, Dec 15 Eatonville Dual Tourney

Regular Season - Remaining Games

  Date Opponent Time Place  
Fri, Dec 28 Doc Herron Tourney
9:00 AM AHS
Sat, Dec 29 Doc Herron Tourney
9:00 AM AHS
Fri, Jan 4 Gut Check
9:00 AM Showare Ce
Sat, Jan 5 Gut Check
9:00 AM Showare Ce
* Wed, Jan 9 Clover Park
5:30 PM Home FHS
        Includes Renton
* Wed, Jan 9 Franklin Pierce
7:00 PM Home FHS
        Includes Renton
Sat, Jan 12 Lads and Lasses
9:30 AM Home FHS
* Thu, Jan 17 Foss
5:30 PM Home LHS
        Hosted by Lindbergh
* Thu, Jan 17 Washington
7:00 PM Home LHS
        Hosted by Lindbergh
Sat, Jan 19 Lumberjack
9:00 AM RAL
* Wed, Jan 23 Orting
5:30 PM Home Tyee
        Hosted by Tyee
* Wed, Jan 23 Highline
7:00 PM Home Tyee
        Hosted by Tyee
Thu, Jan 24 Tahoma-JV
5:30 PM Home FHS

Post Season (If Qualified)

  Date/Time Event  
 Feb 2, 9:00 AM2A Sub-Regional at Fife High School
 Feb 9, 12:00 AM2A Region 1 Tournament at Blaine High School
 Feb 15, 12:00 AM
Feb 16, 12:00 AM
2A WIAA State Championship at Tacoma Dome
 

Copyright 2007-2016
Advertising Privacy Policy