League
2A & 3A Schools
4A Schools
Everett
Boys Sports:   Football   Tennis   X-Country   Basketball   Swim & Dive   Wrestling   Baseball   Golf   Soccer   Track 
Girls Sports:   Soccer   Swim & Dive   Volleyball   X-Country   Basketball   Bowling   Wrestling   Golf   Softball-Fastpitch   Tennis   Track 
Coed Sports:   Cheer 
Post Season Search Login | Register | Contacts
subscribefacebooktwitter
photos
alt2:2016 Silver Sidebar 250x300
Boys Wrestling
Wesco - North 3A
   Conf.  Overall
 WLWL
Arlington0020
Everett0030
Marysville-Get0022
Marysville-Pil0040
Oak Harbor0020
Snohomish0000
Stanwood0020


Complete Standings
(Including JV & C Teams)
Tuesday, Dec 11
Final
Scored By: Johnathon.Gilbertson
38Cedarcrest
41Arlington *


Thursday, Dec 13
 
Sultan
Stanwood
Skyline
Monroe
Cascade
Snohomish *


SnoHS
Final
Scored By: Craig.Iversen
6Mountlake Ter
0
72Marysville-Pil *


Final
Scored By: Larry.Falcon
33Kamiak
45Oak Harbor *


Final
Scored By: Jeremy.Lail
46Ferndale
36Marysville-Get *


 
Edmonds-Wd
Bellevue
Juanita *


Juanita
Final
Scored By: Jeremy.Lail
36Shorewood
45Marysville-Get *


Final
Scored By: Craig.Iversen
18Kamiak
49Marysville-Pil *


Final
Scored By: Larry.Falcon
24Mountlake Ter
0
60Oak Harbor *


Final
Scored By: Brien.Elliott
12Mariner
55Everett *


Final
Scored By: Brien.Elliott
9Woodinville
72Everett *


Final
Scored By: Johnathon.Gilbertson
18Mariner
54Arlington *


Friday, Dec 14
 
El Cajon
Edmonds-Wd


San Ysidro
 
Tri State Tournament
Monroe
Lake Stevens


North Idah
 
Lakewood
Cedarcrest
Archbishop Murp
Granite Falls *


GFHS
Saturday, Dec 15
 
Paul Reiman Classic
Sedro-Woolley
Meridian
Lakewood
La Conner
Granite Falls
Concrete
Burlington-Ed
Blaine
Mount Vernon *


MVHS
 
Lindbergh Invitational
Renton
Muckleshoot
Montesano
Lynden
Kennedy Catholic
Issaquah
Hillsboro, OR
Foss
Ellensburg
Eastlake
Columbia River
Cleveland
Cedarcrest
Bellevue Chr
Bellevue
Auburn Riv
Lindbergh *


LHS
 
Rogers Holiday Tournament
Mt Rainier
Monroe
Kentwood
Kent Meridian
Jackson
Enumclaw
Emerald Ridge
Bethel
Bellarmine
Rogers (Puy) *


RHS
 
North Creek
Everett *


EvtHS
 
Shorewood
Roosevelt
Mt. Tahoma
Mercer Island
Liberty
Lewis and Clark
Kelso
Ingraham
Garfield
Decatur
Chief Sealth
Bothell
Arlington
Nathan Hale *


NH
 
Tri State Tournament
Monroe
Lake Stevens


North Idah
 
Graham Morin Invitational
Woodinville
Todd Beamer
Stanwood
Snohomish
Sehome
Redmond
O'Dea
Oak Harbor
Marysville-Pil
Heritage
Ferndale
Decatur
Bishop Blanchet
Bellingham
Ballard
Arlington
Squalicum *


SqualHS
 
South Whidbey
Shorecrest
Mountlake Ter
Meadowdale
Mariner
Kamiak
Cascade
Blaine
Bishop Blanchet
Archbishop Murp
Anacortes
Lynnwood *


LynnHS
coupon: 0coupon: 0
ScheduleCoachesRosterDocuments
 
Schedule:
Show Transportation

2018-19 Varsity Boys Wrestling Schedule

Regular Season - Completed Games

  Date Everett Opponent  
Mon, Nov 12 First Day of Practice
Thu, Nov 29 Jamboree
        Cas, Evt, Jack, Lynn, MLT
Sat, Dec 1 Edmonds Invite
Everett 68 Edmonds-Woodway (Host) 193
Arlington 65
Burlington-Edison 124
Bonney Lake 97
Central Kitsap 53
Decatur 85
Ferndale 41
Hazen 50
Highline 44
Kamiak 61
Kelso 139
Kentwood 179
Lindbergh 22
Lake Washington 17
Mariner 61
Meadowdale 38
Nathan Hale 44
Oak Harbor 56
Peninsula 110
Redmond 51
Southridge 120
Spanaway Lake 98
Shorewood 51
Sedro-Woolley 40
Todd Beamer 41
Union 155
Yelm 202
Tue, Dec 4 Everett 45 Monroe 30
Fri, Dec 7 Battle at the Border
Sat, Dec 8 Battle at the Border
Thu, Dec 13 Everett 55 Mariner 12
Thu, Dec 13 Everett 72 Woodinville 9
* Sat, Dec 15 Everett Tournament
Everett North Creek

Regular Season - Remaining Games

  Date Opponent Time Place  
Tue, Dec 18 Edmonds-Woodway
7:00 PM Away EWHS
* Thu, Dec 20 Arlington
5:45 PM Away MPHS
        at MPHS
* Thu, Dec 20 Marysville-Pilchuck
7:00 PM Away MPHS
Sat, Dec 29 The Rock
Vashon Island (Host)
Anacortes
Darrington
Elma
Everett
Forks
Hoquiam
La Center
Lakeside (9 Mile)
Mount Baker
Montesano
Renton
Sultan
Zillah
Away VIHS
Sat, Jan 5 Everett Classic
9:00 AM Home EvtHS
* Thu, Jan 10 Oak Harbor
7:00 PM Away OHHS
* Fri, Jan 18 Stanwood
7:00 PM Home EvtHS
* Tue, Jan 22 Marysville-Getchell
5:45 PM Home EvtHS
Tue, Jan 22 Ferndale
7:00 PM Home EvtHS
* Thu, Jan 24 Snohomish
7:00 PM Away SnoHS

Post Season (If Qualified)

  Date/Time Event  
 Feb 1, 4:00 PM
Feb 2, 10:00 AM
Sub-Regional Tournament at Everett High School
 Feb 9, 10:00 AMRegional Tournament at Snohomish High School
 Feb 15, 9:00 AM
Feb 16, 9:00 PM
State Tournament at Tacoma Dome
 

Copyright 2007-2016
Advertising Privacy Policy