League
2A & 3A Schools
4A Schools
Monroe
Boys Sports:   Football   Tennis   X-Country   Basketball   Swim & Dive   Wrestling   Baseball   Golf   Soccer   Track 
Girls Sports:   Soccer   Swim & Dive   Volleyball   X-Country   Basketball   Gymnastics   Wrestling   Golf   Softball-Fastpitch   Tennis   Track 
Coed Sports:   Cheer   Dance & Drill   Winter Cheer 
Post Season Search Login | Register | Contacts
subscribefacebooktwitter
photos
alt2:2016 Silver Sidebar 250x300
Boys Wrestling
Wesco - 4A
   Conf.  Overall
 WLWL
Cascade0013
Glacier Peak0000
Jackson0013
Kamiak0012
Lake Stevens0000
Mariner0022
Monroe0001
Mount Vernon0001


Complete Standings
(Including JV & C Teams)
2017-18 Boys
Photo By: NSPPhoto Store
Tuesday, Dec 11
Final
Scored By: Johnathon.Gilbertson
38Cedarcrest
41Arlington *


Thursday, Dec 13
 
Sultan
Stanwood
Skyline
Monroe
Cascade
Snohomish *


SnoHS
Final
Scored By: Craig.Iversen
6Mountlake Ter
0
72Marysville-Pil *


Final
Scored By: Larry.Falcon
33Kamiak
45Oak Harbor *


Final
Scored By: Jeremy.Lail
46Ferndale
36Marysville-Get *


 
Edmonds-Wd
Bellevue
Juanita *


Juanita
Final
Scored By: Jeremy.Lail
36Shorewood
45Marysville-Get *


Final
Scored By: Craig.Iversen
18Kamiak
49Marysville-Pil *


Final
Scored By: Larry.Falcon
24Mountlake Ter
0
60Oak Harbor *


Final
Scored By: Brien.Elliott
12Mariner
55Everett *


Final
Scored By: Brien.Elliott
9Woodinville
72Everett *


Final
Scored By: Johnathon.Gilbertson
18Mariner
54Arlington *


Friday, Dec 14
 
El Cajon
Edmonds-Wd


San Ysidro
 
Tri State Tournament
Monroe
Lake Stevens


North Idah
 
Lakewood
Cedarcrest
Archbishop Murp
Granite Falls *


GFHS
Saturday, Dec 15
 
Paul Reiman Classic
Sedro-Woolley
Meridian
Lakewood
La Conner
Granite Falls
Concrete
Burlington-Ed
Blaine
Mount Vernon *


MVHS
 
Lindbergh Invitational
Renton
Muckleshoot
Montesano
Lynden
Kennedy Catholic
Issaquah
Hillsboro, OR
Foss
Ellensburg
Eastlake
Columbia River
Cleveland
Cedarcrest
Bellevue Chr
Bellevue
Auburn Riv
Lindbergh *


LHS
 
Rogers Holiday Tournament
Mt Rainier
Monroe
Kentwood
Kent Meridian
Jackson
Enumclaw
Emerald Ridge
Bethel
Bellarmine
Rogers (Puy) *


RHS
 
North Creek
Everett *


EvtHS
 
Shorewood
Roosevelt
Mt. Tahoma
Mercer Island
Liberty
Lewis and Clark
Kelso
Ingraham
Garfield
Decatur
Chief Sealth
Bothell
Arlington
Nathan Hale *


NH
 
Tri State Tournament
Monroe
Lake Stevens


North Idah
 
Graham Morin Invitational
Woodinville
Todd Beamer
Stanwood
Snohomish
Sehome
Redmond
O'Dea
Oak Harbor
Marysville-Pil
Heritage
Ferndale
Decatur
Bishop Blanchet
Bellingham
Ballard
Arlington
Squalicum *


SqualHS
 
South Whidbey
Shorecrest
Mountlake Ter
Meadowdale
Mariner
Kamiak
Cascade
Blaine
Bishop Blanchet
Archbishop Murp
Anacortes
Lynnwood *


LynnHS
ScheduleCoachesRosterDocuments
 
Schedule:
Show Transportation

2018-19 Varsity Boys Wrestling Schedule

Regular Season - Completed Games

  Date Monroe Opponent  
Mon, Nov 12 First Day of Practice
* Thu, Nov 29 Jamboree
Sat, Dec 1 Sumner Duals
Monroe 0 Sumner (Host) 0
Curtis 0
Issaquah 0
Kent Meridian 0
Mount Si 0
Tahoma 0
W F West 0
Tue, Dec 4 Monroe 30 Everett 45
Thu, Dec 6 Black & Blue on Hwy 2
Monroe 54 Sultan 27
Fri, Dec 7 Rose City Championships
Monroe 95 Westview, OR 166
Sat, Dec 8 Wildcat Invitational
Monroe 69 La Center (Host) 0
Adna 0
Castle Rock 185
Columbia River 126
Fort Vancouver 28
Hudson's Bay 67
Hoquiam 122
Hockinson 4
King's Way Christian 0
Ridgefield 151
Seton Catholic 114
Woodland 85
Thu, Dec 13 River Rumble
Monroe Snohomish (Host)
Cascade
Skyline
Sultan
Stanwood
Fri, Dec 14 Tri State Tournament
Sat, Dec 15 Rogers Holiday Tournament
Sat, Dec 15 Tri State Tournament

Regular Season - Remaining Games

  Date Opponent Time Place  
* Thu, Dec 20 Kamiak
5:45 PM Away KamHS
* Thu, Dec 20 Cascade
7:00 PM Away KamHS
        at Kamiak
Fri, Dec 28 M2 Mallet
Rogers (Spokane) (Host)
Chief Sealth
Central Valley
Ferris
Gonzaga Preparatory School
Mead
Medical Lake
Monroe
Mt. Spokane
North Central
Northwest Christian (Colbert)
Selkirk
Shadle Park
University
9:00 AM Away RHS
Sat, Jan 5 Sky Valley Invitational
Sultan (Host)
Auburn Mountainview
Concrete
Cashmere
Cascade
Darrington
Eastside Catholic
Friday Harbor
Granite Falls
Marysville-Getchell
Monroe
Muckleshoot Tribal School
Port Townsend
Redmond
Skyline
South Whidbey
9:45 AM Away SHS
        Weigh-In at 8am
* Fri, Jan 11 Mount Vernon
7:00 PM Away MVHS
Sat, Jan 12 King of the Mountain Tournament
Darrington (Host)
9:00 AM Away DHS
* Thu, Jan 17 Jackson
7:00 PM Home MonHS
* Tue, Jan 22 Lake Stevens
7:00 PM Home MonHS
* Thu, Jan 24 Glacier Peak
5:45 PM Away GPHS
* Thu, Jan 24 Mariner
7:00 PM Away GPHS
        at Glacier Peak
Sat, Jan 26 Skyline Duals Tournament
Skyline (Host)
8:30 AM Away SkylnHS
        Weigh in @ 7:00 AM

Post Season (If Qualified)

  Date/Time Event  
 Feb 1, 4:00 PM
Feb 2, 10:00 AM
Sub-Regional Tournament at Glacier Peak High School
 Feb 9, 10:00 AMRegional Tournament at Emerald Ridge High School
 Feb 15, 9:00 AM
Feb 16, 9:00 PM
State Tournament at Tacoma Dome
 

Copyright 2007-2016
Advertising Privacy Policy