League
2A & 3A Schools
4A Schools
Post Season Search Login | Register | Contacts
subscribefacebooktwitter
photos
alt2:2016 Silver Sidebar 250x300
Boys Wrestling
Wesco - South 3A
   Conf.  Overall
 WLWL
Archbishop Murp0001
Cedarcrest0021
Edmonds-Wd0000
Lynnwood0001
Meadowdale0001
Mountlake Ter0002
Shorecrest0021
Shorewood0004


Complete Standings
(Including JV & C Teams)
Tuesday, Dec 11
Final
Scored By: Johnathon.Gilbertson
38Cedarcrest
41Arlington *


Thursday, Dec 13
 
Sultan
Stanwood
Skyline
Monroe
Cascade
Snohomish *


SnoHS
Final
Scored By: Craig.Iversen
6Mountlake Ter
0
72Marysville-Pil *


Final
Scored By: Larry.Falcon
33Kamiak
45Oak Harbor *


Final
Scored By: Jeremy.Lail
46Ferndale
36Marysville-Get *


 
Edmonds-Wd
Bellevue
Juanita *


Juanita
Final
Scored By: Jeremy.Lail
36Shorewood
45Marysville-Get *


Final
Scored By: Craig.Iversen
18Kamiak
49Marysville-Pil *


Final
Scored By: Larry.Falcon
24Mountlake Ter
0
60Oak Harbor *


Final
Scored By: Brien.Elliott
12Mariner
55Everett *


Final
Scored By: Brien.Elliott
9Woodinville
72Everett *


Final
Scored By: Johnathon.Gilbertson
18Mariner
54Arlington *


Friday, Dec 14
 
El Cajon
Edmonds-Wd


San Ysidro
 
Tri State Tournament
Monroe
Lake Stevens


North Idah
 
Lakewood
Cedarcrest
Archbishop Murp
Granite Falls *


GFHS
Saturday, Dec 15
 
Paul Reiman Classic
Sedro-Woolley
Meridian
Lakewood
La Conner
Granite Falls
Concrete
Burlington-Ed
Blaine
Mount Vernon *


MVHS
 
Lindbergh Invitational
Renton
Muckleshoot
Montesano
Lynden
Kennedy Catholic
Issaquah
Hillsboro, OR
Foss
Ellensburg
Eastlake
Columbia River
Cleveland
Cedarcrest
Bellevue Chr
Bellevue
Auburn Riv
Lindbergh *


LHS
 
Rogers Holiday Tournament
Mt Rainier
Monroe
Kentwood
Kent Meridian
Jackson
Enumclaw
Emerald Ridge
Bethel
Bellarmine
Rogers (Puy) *


RHS
 
North Creek
Everett *


EvtHS
 
Shorewood
Roosevelt
Mt. Tahoma
Mercer Island
Liberty
Lewis and Clark
Kelso
Ingraham
Garfield
Decatur
Chief Sealth
Bothell
Arlington
Nathan Hale *


NH
 
Tri State Tournament
Monroe
Lake Stevens


North Idah
 
Graham Morin Invitational
Woodinville
Todd Beamer
Stanwood
Snohomish
Sehome
Redmond
O'Dea
Oak Harbor
Marysville-Pil
Heritage
Ferndale
Decatur
Bishop Blanchet
Bellingham
Ballard
Arlington
Squalicum *


SqualHS
 
South Whidbey
Shorecrest
Mountlake Ter
Meadowdale
Mariner
Kamiak
Cascade
Blaine
Bishop Blanchet
Archbishop Murp
Anacortes
Lynnwood *


LynnHS
coupon: 0coupon: 0
ScheduleCoachesRosterDocuments
 
Schedule:
Show Transportation

2018-19 Varsity Boys Wrestling Schedule

Regular Season - Completed Games

  Date Shorewood Opponent  
Mon, Nov 12 First Day of Practice
Sat, Dec 1 Edmonds Invite
Shorewood 51 Edmonds-Woodway (Host) 193
Arlington 65
Burlington-Edison 124
Bonney Lake 97
Central Kitsap 53
Decatur 85
Everett 68
Ferndale 41
Hazen 50
Highline 44
Kamiak 61
Kelso 139
Kentwood 179
Lindbergh 22
Lake Washington 17
Mariner 61
Meadowdale 38
Nathan Hale 44
Oak Harbor 56
Peninsula 110
Redmond 51
Southridge 120
Spanaway Lake 98
Sedro-Woolley 40
Todd Beamer 41
Union 155
Yelm 202
Tue, Dec 4 Shorewood 23 Mariner 54
Thu, Dec 6 Shorewood 27 Cascade 45
Thu, Dec 6 Shorewood 33 Jackson 48
Sat, Dec 8 Hurricane Harris Invite
Shorewood Decatur (Host)
Hazen
Kentlake
Oak Harbor
Timberline
Thomas Jefferson
Thu, Dec 13 Shorewood 36 Marysville-Getchell 45
Sat, Dec 15 Barry Knott Classic at Nathan Hale
Shorewood Nathan Hale (Host)
Arlington
Bothell
Chief Sealth
Decatur
Garfield
Ingraham
Kelso
Lewis and Clark
Liberty
Mercer Island
Mt. Tahoma
Roosevelt

Regular Season - Remaining Games

  Date Opponent Time Place  
* Thu, Dec 20 Mountlake Terrace
5:45 PM Away MlkTerHS
* Thu, Dec 20 Archbishop Murphy
7:00 PM Away MlkTerHS
        at Mountlake Terrace
Sat, Jan 5 Shoreline Invitational
Shorewood (Host)
Granite Falls
Lakewood
North Creek
Roosevelt
Shorecrest
8:00 AM Home ShwdHS
* Thu, Jan 10 Lynnwood
7:00 PM Home ShwdHS
* Thu, Jan 17 Meadowdale
7:00 PM Away MdlHS
Sat, Jan 19 Willapa Harbor Invitational
Raymond (Host)
Adna
Hoquiam
Kennedy Catholic
Renton
South Bend
Shelton
Shorewood
Willapa Valley
Away RHS
* Tue, Jan 22 Edmonds-Woodway
5:45 PM Home ShcstHS
        at Shorecrest
* Tue, Jan 22 Cedarcrest
7:00 PM Home ShcstHS
        at Shorecrest
* Fri, Jan 25 Shorecrest
7:00 PM Home ShwdHS

Post Season (If Qualified)

  Date/Time Event  
 Feb 1, 4:00 PM
Feb 2, 10:00 AM
3A Sub-Regional at Edmonds-Woodway High School
 Feb 9, 10:00 AMRegional Tournament at Snohomish High School
 Feb 15, 9:00 AM
Feb 16, 9:00 PM
State Tournament at Tacoma Dome
 

Copyright 2007-2016
Advertising Privacy Policy