League
3A
Peninsula
Boys Sports:   Football   Tennis   Water Polo   X-Country   Basketball   Swim & Dive   Wrestling   Baseball   Golf   Soccer   Track 
Girls Sports:   Soccer   Swim & Dive   Volleyball   X-Country   Basketball   Bowling   Wrestling   Girls Lacrosse   Golf   Softball-Fastpitch   Tennis   Track   Water Polo 
Coed Sports:   Cheer   Dance & Drill 
Post Season Search Login | Register | Contacts
subscribefacebooktwitter
photos
alt2:2016 Silver Sidebar 250x300
Boys Wrestling
SSC 3A -
   Conf.  Overall
 WLWL
Yelm2030
Peninsula2020
Central Kitsap2021
North Thurston0000
Gig Harbor0101
Capital0111
Timberline0202
Shelton0202


Complete Standings
(Including JV & C Teams)
Tuesday, Dec 11
Final
Scored By: Chris.Lacy
36Central Kitsap
34Shelton *


Final
Scored By: Jeff.Birbeck
43Peninsula
34Timberline *


Thursday, Dec 13
Final
Scored By: Gaylord.Strand
0Capital
75Yelm *


Final
Scored By: Gaylord.Strand
0Spanaway Lake
77Yelm *


Friday, Dec 14
 
Wilson
W F West
Union
Timberline
T Jefferson
Shelton
River Ridge
Port Townsend
Port Angeles
Olympic
Kingston
Hanford
Eastmont
Bainbridge
Central Kitsap *


KitPav
 
Hammer Head Invite
Sumner
Sedro-Woolley
Burlington-Ed
South Kitsap *


SKHS
Saturday, Dec 15
 
Wenatchee
Wapato
Toppenish
Selah
Prosser
Peninsula
Ephrata
Cheney
Bonney Lake
Eisenhower *


IKE
 
Yelm
Tenino
Sumner
Eatonville *


Eatonville
 
Wilson
W F West
Union
Timberline
T Jefferson
Shelton
River Ridge
Port Townsend
Olympic
Hanford
Eastmont
Bainbridge
Central Kitsap *


KitPav
 
Yelm
Winlock
Olympia
Elma
Centralia
Adna
Aberdeen
Tumwater *


THS
coupon: 0coupon: 0
ScheduleCoachesRosterDocuments
 
Schedule:
Show Transportation

2018-19 Varsity Boys Wrestling Schedule

Regular Season - Completed Games

  Date Peninsula Opponent  
Sat, Dec 1 Edmonds Invite
Peninsula 110 Edmonds-Woodway (Host) 193
Arlington 65
Burlington-Edison 124
Bonney Lake 97
Central Kitsap 53
Decatur 85
Everett 68
Ferndale 41
Hazen 50
Highline 44
Kamiak 61
Kelso 139
Kentwood 179
Lindbergh 22
Lake Washington 17
Mariner 61
Meadowdale 38
Nathan Hale 44
Oak Harbor 56
Redmond 51
Southridge 120
Spanaway Lake 98
Shorewood 51
Sedro-Woolley 40
Todd Beamer 41
Union 155
Yelm 202
* Wed, Dec 5 Peninsula 54 Shelton 30
Fri, Dec 7 Olympic JV Invitational
        Skin Checks:3:00 – 4:00 PM
Sat, Dec 8 Atown Throwdown
* Tue, Dec 11 Peninsula 43 Timberline 34
Sat, Dec 15 Ike Classic
Peninsula Eisenhower (Host)
Bonney Lake
Cheney
Ephrata
Prosser
Selah
Toppenish
Wenatchee
Wapato

Regular Season - Remaining Games

  Date Opponent Time Place  
Tue, Dec 18 Bonney Lake
Home PeninHS
        Weigh In @ 5:00PM JV Competitions @ 6:00PM
Thu, Dec 27 GK Greeley JV Tournament
Graham Kapowsin (Host)
Bonney Lake
Chief Leschi
Eatonville
Highline
Lakes
Peninsula
Thomas Jefferson
Wilson
Away GKHS
        This tournament is still scheduled for 12-27-18.
Fri, Dec 28 Pacific Coast Wrestling Championships
Evergreen (Host)
Burlington-Edison
Camas
Central Kitsap
Ferndale
Gig Harbor
Graham Kapowsin
Glacier Peak
Heritage
Kennewick
Mountain View
Olympia
Olympic
Peninsula
Prairie
Ridgefield
Skyview
South Kitsap
Tumwater
Union
W F West
Woodinville
Woodland
TBD Away
Thu, Jan 3 League Match @ CK
Central Kitsap (Host)
Capital
Peninsula
6:00 PM Away CKHS
Fri, Jan 4 Gut Check Challenge
ShoWare Ce
Sat, Jan 5 Gut Check Challenge
ShoWare Ce
Sat, Jan 5 Highline Public Schools Invite
Mount Rainier (Host)
10:00 AM Away MRHS
* Wed, Jan 9 Yelm
7:00 PM Home PeninHS
        Weigh In @ 5:00PM JV Competitions @ 6:00PM
Sat, Jan 12 Matman Classic
Central Kitsap (Host)
TBD Away CKHS
Sat, Jan 12 Lads and Lasses
Fife (Host)
9:30 AM Away FHS
* Thu, Jan 17 Gig Harbor
Capital
North Thurston
5:00 PM Away GHHS
* Thu, Jan 17 North Thurston
7:00 PM Home GHHS
Sat, Jan 19 South Kitsap Tourney
South Kitsap (Host)
TBD Away SKHS
Sat, Jan 19 Sumner JV Invitational
Sumner (Host)
Away SHS
Sat, Jan 26 Kentwood JV Tournament
Kentwood (Host)
Away KWHS

Post Season (If Qualified)

Post Season schedule is not yet available.
 

Copyright 2007-2016
Advertising Privacy Policy